Bruce Lee tütar solvus Tarantino peale: «Ükskord Hollywoodis» mõnitab mu isa mälestust!

Bruce Lee tütar Shannon Lee Hollywoodi Madame Tussauds' muuseumis oma isa vahakujuga

FOTO: GABRIEL BOUYS / AFP / Scanpix

Kung fu legendi Bruce Lee tütar Shannon Lee, kes tegeleb igapäevaselt oma isa mälestuse elushoidmisega läbi muuseumi- ja fonditegevuste, leiab, et Quentin Tarantino uusim film «Ükskord Hollywoodis» mõnitab tema isa mälestust.

1973. aastal kõigest 32-aastasena surnud Bruce Lee ainsa elava järeltulija, 50-aastase Shannon Lee sõnul oli väga nörritav näha, kuidas Tarantino tema isa filmis ülbe ja õhku täis tropina kujutas, kirjutab The Wrap. Tegelikkuses olevat asiaadist Leel 1960ndate Hollywoodis vägagi raske edu saavutada ning pidi palju rohkem vaeva näegema kui Tarantino peategelaste sugused valged alfamehed. Nimelt anti tol ajal asiaatidest näitlejatele parimal juhul kõrvalrolle ning sageli kujutati neid hoopis stsereotüüpiliste naljanumbritena, mida valiti mängima valged näitlejad (nt «Hommikusöök Tiffany juures» Mickey Rooney kehastatud virisev naaber – toim.).

«Ma mõistan, mis eesmärgil teda nii esitletakse – selleks, et Brad Pitti tegelaskuju kange vennana näidata, kes isegi Bruce Leele tappa suudab anda,» sõnas Lee ja lisab, et kui ka lavastaja eesmärk oligi kujutada Bruce Leed karikatuursena ja läbi tema stereotüübi kõverpeegli, siis ei ole sellest piisavalt hästi aru saada. «Ja tol ajastul oligi väga palju rassismi ja kõrvalejäetust, kuid nad ei pidanud teda ekraanil ilmtingimata kohtlema nii, nagu valge Hollywood seda tegi, kui ta veel elas.» 

«Jääb mulje, et ta oli ülbe ja õhku täis persevest ja riiukukk, kuid ta polnud üldse selline. Talle esitati pidevalt väljakutseid ning ta tegi kõik selleks, et mitte kakelda,» rääkis tütar, kes hoiab isa mälestust elus veebilehel BruceLee.com, teeb isa teemalist podcast'i ja korraldab Bruce Lee Foundation alt lastelaagreid, kus õpetatakse Bruce Lee filosoofiat ja lähenemist võitluskunstile. 

Bruce Lee filmis «Enter the Dragon» (1973) 

FOTO: CAP/MFS/Capital Pictures/Scanpix


«Oli väga ebamugav istuda kinosaalis ja kuulata, kuidas rahvas mu isa üle naeris,» kurvastab Shannon Lee. «Tegelen sellega, et inimesed teaksid, kes Bruce Lee inimesena oli ja kuidas oma elu elas. Kõik see lastakse siin filmis veega vetsupotist alla, kujutades teda naeruväärse peksukotina.»

Küll aga ei ole naisel etteheiteid oma isa kehastanud näitleja Mike Mohile, kes olevat Bruce Lee kehakeelele ja häälele väga hästi pihta saanud. «Kuid ma arvan, et teda juhendati karikatuurne olema,» leiab Lee.

The Wrapile Tarantino pool kommentaari loo avaldamise hetkeks andnud ei olnud.

Bruce Lee kujutamine filmis ei avaldanud suuremat muljet ka filmitähe elulooraamatu kirjutanud Matthew Polly'le, kelle meelest pingutas Tarantino karikatuursusega Lee puhul üle – kuigi Lee võis tema sõnul olla veidi üleolev, siis olevat filmis nähtav kung fu meister keeratud naljanumbriks. Autor imestab ka selle üle, et režissöör ei kohelnud Leed (kes kõigele lisaks kogu filmi ainus mitte-valge tegelane) samasuguse lugupidava leebusega nagu tegi Steve McQueeni või Tate'i puhul, kel samuti mõningad karikatuursed omadused. 

«Ta oleks saavutanud sama efekti – Pitti kujutamise Bruce Lee abil kõva mehena – ilma mõnituseta. Kahtlustan, et põhjus, miks Tarantino tundis vajadust Leed veidi rohkem maha teha seisneb filmi peakangelastes: Lee kujutas endast ohtu vanadele lääne ekraanikangelastele, kes ei suutnud muudatustega kohaneda, ning selle nostalgilise ja revisionistliku filmi kogu sümpaatia kuulub just kauboidele,» selgitas Polly.

Quentin Tarantino film «Ükskord Hollywoodis» viib vaatajad 1969. aasta muutuvasse Los Angelesse, kus teletäht Rick Dalton (Leonardo DiCaprio) ja ta kauaaegne kaskadöör Cliff Booth (Brad Pitt) üritavad tegutseda peaaegu tundmatuseni muutunud meelelahutusäris. Lavastaja ja stsenaristi üheksandas filmis on väga palju osatäitjaid ja mitmed süžeeliinid, mis avaldavad austust Hollywoodi kuldajastu viimastele hetkedele.

Kahekordse Oscari-võitja Quentin Tarantino jaoks on tegu üheksanda soolofilmiga ning taaskord on kultuslavastaja suutnud enda ümber koondada nimeka näitlejate nimistu. Filmis astuvad lisaks juba eelnimetatuile üles Luke Perry (kes teeb filmis oma viimase rolli), Dakota Fanning, Al Pacino, Kurt Russell, James Marsden, Tim Roth, Emile Hirsch, Damian Lewis, Bruce Dern, Michael Madsen, Damon Herriman, Lena Dunham, Rumer Willis, Margaret Qualley, Timothy Olyphant, Scoot McNairy jt Filmis näeb üles astumas ka hiljuti lahkunud Luke Perryt, kes kehastab filmis Scott Lancerit – tegelast aastatel 1968-1970 USA telekanalil CBS jooksnud vesterni-telesarjast «Lancer».

Tehnilise meeskonna osas on Tarantino kampa löönud oma sagedase partner-operaatori Robert Richardsoniga, kostüüme teeb Arianne Phillips («Walk the Line») ning kunstnikutöö autorid on Barbara Ling ja Nancy Haigh («The Ballad of Buster Scruggs», «No Country for Old Men»).

Apollo Kinodes alates 16. augustist 2019.

Vaata seansside aegu ja osta pilet siit.

Tagasi üles