50 põnevat fakti Christopher Nolani kohta, mida iga eestlane võiks osata jaaniõhtul sõpradele rääkida

Christopher Nolan ja Emma Thomas (2012)

FOTO: Andrew Kelly / Reuters / Scanpix

Christopher Nolan ei ole keskmise eestlase jaoks ehk nimi, mis kõlab sama magusalt kui Spielberg või Cameron, ent kes filmimaailmas toimuval silma peal hoiab, teab, et oma põlvkonnas on just Nolan see filmimeister, kelle nimi sama kõlavalt ajalukku jääb. Kes on see 48-aastane inglise filmigeenius, kes Tallinnas oma uut hittfilmi väntab? Siin on 50 fakti, millega jaaniõhtul sõpradele asjad selgeks teha.

LOE KA: Ülevaade: Kõik filmid reas! Kui palju maksavad ja teenivad Christopher Nolani kassahitid?

1. 1999. aastal suutis ta Hong Kongi filmifestivalil kokku koguda märkimisväärse rahasumma, näidates oma filmi «Following» ning paludes siis publikul teha annetusi tema järgmise filmi «Memento» tegemiseks. 

2. Tal on kaks venda. Vanem vend Matthew Francis Nolan sattus kriminaalsele teele ning istus palgamõrva süüdistusega seotult vangis, nüüd elab perega Chicagos. Noorem vend on stsenarist, produtsent, näitleja ja lavastaja Jonathan Nolan, kelle loodud on HBO seriaal «Westworld»

3. Tema nõbud on inglise näitlejad John Nolan and Kim Hartman.

4. Nolan on värvipime ehk siis ta ei suuda teha vahet punasel ja rohelisel.

5. Tal on bakalaureusekraad inglise kirjanduses University College Londonist. Filmikoolis pole ta kunagi käinud, vaid õppis omal käel.

6. Ta on suur James Bondi fänn ja tema lemmikfilm saagas on «Tema Majesteedi salateenistuses» (1969).

7. Tema lemmikfilmid on «2001: A Space Odyssey», «The Black Hole», «Blade Runner», «Chinatown», «The Hitcher», «Lawrence of Arabia», «On Her Majesty's Secret Service», «Star Wars: Episode IV - A New Hope», «The Man Who Would Be King», «Topkapi» ja kõik Stanley Kubricku filmid.

8. Talle ei meeldi filmides arvutigraafika ning eelistab neid vältida (nagu ta tegi seda oma filmis «Batman Begins»).

Intervjuu Christopher Nolaniga filmitegemise teemadel:

10. «Insomnia» järel pidi tema järgmiseks filmiprojektiks olema Howard Hughes'i eluloofilm peaosas Jim Carreyga. Nolanil oli käsikiri valmis (mida ta ise nimetas üheks oma parimaks kirjutiseks), kuid siis selgus, et Martin Scorsese tegi samuti Hughes'ist oma filmi («Aviator») ning nii jättis Nolan oma filmi vastumeelselt kõrvale ja asus tööle «Batman Beginsi» kallal. 

11. Tema ema on ameeriklanna ning Nolanil on nii USA kui ka Ühendkuningriikide kodakondsus. 

12. Kuigi Nolan kasvas üles Londonis, siis külastas ta lapse- ja noorukipõlves sageli Chicago külje all asuvat Evanstoni, nagu ka tema vend.

13. Ta on suur Radioheadi fänn.

Galerii: Christopher Nolan ja Emma Thomas

14. Ta elab koos oma naise Emma Thomase ja nelja lapsega Los Angeleses. Nad kohtusid ülikooli, kui Nolan oli 19 ning on sellest ajast saati olnud lahutamatud nii eraelus kui ka tööl. Emma Thomas on enamiku Nolani filmide produtsent, sealhulgas «Teneti» produtsent.

15. Nolanil ja Emma Thomasel on kaks tütart ja kaks poega: Flora Nolan (2002), Rory Nolan (2004), Oliver Nolan (2006), Magnus Nolan (2008). Noorim poeg mängs «Inceptionis» Leonardo DiCaprio poega.

16. Alates 2018. aastast on 7 Nolani kokku 10 filmist filmiportaali IMDB TOP 250 seas. 

17. Enne režissööridebüüti töötas filmide peal, tehes kaamera- ja helitööd.

 

Michael Caine ja Shakira Caine filmi «Interstellar» esilinastusel (2014)

FOTO: Leon Neal / AFP / Scanpix

18. «Interstellar» oli Nolanil järjekorras kuues film, kus mängis Michael Caine. Vanameister astub üles ka «Tenetis». 

19. Peab oma suurimateks mõjutajateks Stanley Kubrickut ja Ridley Scotti.

20. Esimene režissöör, kes on teinud kolm mängufilmi DC koomiksite superkangelasest Batmanist. Ühest ja samast koomiksitegelasest on nii palju filme teinud vaid Sam Raimi (Ämblikmees).

21. Eelistab filmida filmilindile, mitte digitaalselt, ning on olnud väga sõnakas, võideldes filmilindi jäämise eest filmikunsti. Ka «Tenet» filmitakse üles 70 mm filmilindile, lisaks IMAX-formaadis.

22. Ta ei taha kasutada oma filmides digitaalseid vahetöötlusmeetodeid ning eelistas fotokeemilisi protsesse.

23. Algselt võttis ta Batmani-filmid ette eesmärgiga teenida toetust oma autorifilmidele – plaanis oli «Inception».

24. Nolan on James Cameroni järel esimene režissöör, kes on suutnud teha kaks kinokassadesse üle miljardi dollari (inflatsiooni arvestamata) sisse toonud filmi («The Dark Knight» ja «The Dark Knight Rises»). Kuid Nolan on erinevalt Camerost esimene, kes on suutnud seda teha vaid 2D filmidega. 

25. Eelistab filmivõttel kõik kaadrid oma silmaga üle vaadata, selmet kasutada ekstra võtterühma. 

26. Ta on lavastanud ühe Oscari võitnud näitlejatöö: Heath Ledger «The Dark Knight».

27. Kuigi ta on vändanud 10 palju kiita saanud filmi, on ta saanud vaid ühe parima režissööri Oscari-nominatsiooni («Dunkirk»).

28. Tema filmide tööpealkirjad sisaldavad sageli ta laste nimesid. «The Dark Knight» tööpealkiri oli «Rory's First Kiss», «Inception» oli «Oliver's Arrow», «The Dark Knight Rises» oli «Magnus Rex» ja «Interstellar» oli «Flora's Letter».

29. Ta joob filmivõtetel kogu aeg termosest Earl Grey teed. 

30. Ta on suur Francis Baconi ande austaja ning sai Jokkeri välimuseks inspiratsiooni just tema maalidest.

Christopher Nolan «The Dark Knight Rises» võttel 2011

FOTO: Darla Khazei / AP / Scanpix

31. Ta näeb filmivõtetel alati välja praktiliselt samasugune (vt pilti) ning tal on kaks komplekti riideid: külmaks ja soojaks võttepäevaks. Stiili poolest on mõlemad aga inglaslikult soliidsed.

32. Enne stsenaariumi kirjutamist ei visanda ta loo algust, keskpaika ja lõppu välja, vaid teeb üksnes märkmeid tegelaste, sündmuste ja ideede kohta. 

33. Peamine teema Nolani filmides on keskne tegelane, kel on mingi traumajärgne probleem, mis mõjutab kogu lugu: mälukaotus, unetus, hirm, nägemused.

34. Tema esimese filmi eelarve oli kõigest 6000 naela ning seda filmiti aasta otsa nädalavahetusel, sest kõik pidid nädala sees tööl käima. 

35. Tema ja ta vend on gurudeks globaalsele nolanistide fänniliikumisele, kes näeb vendades geeniusi.

36. Tema isa oli reklaamibüroo juht ning ema stjuardess ning inglise keele õpetaja.

37. Ta on vasakukäeline.

38. Ta on intervjuudes öelnud, et kavatseb alati teha filme vaid suurele ekraanile ega kavatsegi töötada Netflixile. Kord kritiseeris ta Netflixi ärimudelit avalikult, vabandades hiljem oma mõtlematust. 

39. Nolani filmid on juba kuulutatud ajaloolisteks. Tema film «Memento» (2000) on võetud USAs kõrgeimal tasemel hoiule National Film Registrys kui kultuuriliselt, ajalooliselt ja esteetiliselt väärtuslik kunstiteos. 

40. Nolani filmid algatasid 2000ndatel mitu Hollywoodi tänaseni mõjutavat protsessi: tema Batmani-filmid olid sedavõrd edukad, et panid aluse koomiksifilmide nn rebootimistele ehk vanade lugude uues kuues ekraanile toomisele. Ta oli esimene, kes hakkas kasutama oma filmides IMAXi formaadis filmitud stseene ning suuresti tänu avalikkuse pahameelele «The Dark Knighti» vähesele edule Oscarite parima filmi kategoorias laiendas Ameerika filmiakadeemia nominatsioonireegleid.

41. Tema filmides mängivad tavapäraselt väga kõrge profiiliga näitlejad. Ta on töötanud 16 Oscari-võitjaga (Casey Affleck, Christian Bale, Ellen Burstyn, Michael Caine, Marion Cotillard, Matt Damon, Leonardo DiCaprio, Morgan Freeman, Anne Hathaway, Heath Ledger, Matthew McConaughey, Gary Oldman, Al Pacino, Mark Rylance, Hilary Swank ja Robin Williams) ja 12 Oscari-nominendiga (Tom Berenger, Kenneth Branagh, Timothée Chalamet, Jessica Chastain, Maggie Gyllenhaal, Tom Hardy, Hugh Jackman, John Lithgow, Liam Neeson, Ellen Page, Ken Watanabe ja Tom Wilkinson).

42. Ta ei kasuta e-posti ega mobiiltelefoni. Et teha telefonikõnesid, laenab ta mobiili mõnelt oma meeskonna liikmelt. Nimelt leiab Nolan, et e-kirjad ja mobiil raiskaksid ainult tema aega ning segaksid mõtlemist. «Kui sul on nutitelefon ja 10 minutit vaba aega, siis lähed ja kulutad selle asju vahtides ära,» nendib ta. Veelgi enam – ta piirab filmivõtetel ka teiste mobiilikasutust.

43. Ta tegi oma esimese filmi 7-aastaselt, kasutades Super-8 kaamerat. Näitlejateks olid poiste mängunukud (action-figures).

44. Tema 10 filmi on maailma kinodes kokku teeninud üle 4,7 miljardi dollari.

45. Tema 10 filmi on teeninud kokku 34 Oscari-nominatsiooni ja võitnud 10 kuldmehikest (ning lugematul hulgal teisi auhindu).

46. Ajakiri Time luges Nolani 2015. aastal maailma 100 mõjukaima inimese hulka.

47. Tema filmikäekirja esmane iseloomustav tunnus on mittelineaarse ajajoonega loojutustamine.

48. Nolan on oma filmitegemise meetodit kirjeldanud kui segu intuitsioonist ja geomeetriast, kus ta kujutab loo rütmi ette kujunditena.

49. Pärast «Tenetit» on Nolanil plaanis teha oma läbimurdehiti «Memento» uusversioon.

50. Ta on suur teadusliku objektiivsuse austaja ning soovib ka oma ulmefilmides olla võimalikult teadusetruu.

Vaata videosid, mis iseloomustavad Christopher Nolani filme:

Tagasi üles