Algne «Rohelisest maskist» tuntud Stanley Ipkiss oli külmavereline mõrvar, kes tappis suurel hulgal politseinikke

Algne «Roheline maskist tuntud» Stanley Ipkiss oli külmavereline mõrvar, kes tappis suurel hulgal korrakaitsjaid

FOTO: Rights Managed / NEW LINE CINEMA / Ronald Grant A

Filmid peegeldavad väga harva tegelikku elu. Väga tihti ei vasta need ka algallikatele, mille põhjal need tehtud on. Üks selline taies on «Roheline mask», mille peaosas oli Jim Carrey.

Kes on seda 1994. aasta filmi näinud, siis teavad, et Jim Carrey kehastatav Stanley Ipkissi tegelaskuju on heasüdamega ja isegi lõbus tegelane, kelle ülevoolavus ning liialdatud huumor võimendub, kui ta rohelise maski pähe tõmbab. Kuigi Mask sooritab linnas mitmeid kuritegusi ning Stanley Ipkiss veedab väikese aja ka kinnipidamisasutuses, siis ainukesed inimesed, kellele ta füüsiliselt liiga teeb, on teised kurjategijad. Ja see on aktsepteeritav.

Jim Carrey Stanley Ipkissi rollis aastal 1994.

FOTO: Rights Managed / NEW LINE CINEMA / Ronald Grant A

Kuid koomiks, millel see film põhineb, on palju süngem kui Jim Carrey komöödiafilm viitab. Maskist on mitmeid versioone ning vähemalt koomiksimaailmas, filmi algallikas on Mask kurjategija ja mõrvar.

Kõikides versioonides kulgeb lugu maagilise maski ümber, mis annab oma kandjale reaalsust painutavad võimed ning muudetud välimuse, mida iseloomustavad suured hambad ja roheline pea. Sealt ka nimi «roheline mask». Mask mõjutab kandja iseloomu ning eemaldab kõik sotsiaalsed ja moraalsed piirangud, mis ajab kandja hulluks, vahendab Vikipeedia.

Karakter on inspireeritud Jokkerist ning koomiksikunstniku Steve Ditko Creeperi versioonit. Natukene on näha ka Dr Jekyll ja Mr Hyde esindatust. Originaalses koomiksis muutuvad kõik maskikandjad parimal juhul ohtlikeks ning julmadeks antikangelasteks, kuid halvemal juhul sadistlikeks ja äärmiselt vägivaldseteks kurjamiteks. Seda isegi siis, kui see ei olnud maskikandja algne kavatsus.

Mask tegutsemas filmis «Roheline mask».

FOTO: Rights Managed / NEW LINE CINEMA / Ronald Grant A

1994. aasta film põhineb juulist-detsembrini 1991 avaldatud viieosalisel seerial, millel on filmiga palju paralleele, kuid on siiski väga erinevad. Koomiks algab sellega, kui nõrk ning neurootiline mees nimega Stanley Ipkiss otsib antiikpoes oma tüdruksõber Kathyle kingitust. Poest ostab ta vana helkiva maski, mis ühel hetkel hakkab temaga rääkima. Kui Stanley seda kannab, siis muutub ta pööraseks supervõimetega olendiks, kellel on ebanormaalselt suur ja kiilakas pea, roheline nahk ning suutäis tohutu suuri hambaid. Pärast lühikest aega oma võimetega tutvumist alustab Ipkiss suurt vägivallalainet, et maksta kätte kõikidele, kelle vastu ta vimma kannab. Seda tehes teenib ta endale hüüdnime «Suur Pea».

Kui ta maski ära võtab, taipab Stan, mis toimunud on. Tema tegemised «Suur Peana» hakkavad talle emotsionaalselt laastavalt mõjuma. Ta muutub Kathy suhtes verbaalselt ahistavaks. Naine viskab ta kodust välja, kuid jätab maksi alles, kuna see siiski oli talle kingitud.

Hiljem murrab Stan Kathy korterisse sisse, et maski tagasi varastada, kuid ta teeb seda ajal, mil terve hulk politseinikke varasema sissemurdmise teate peale kohale tulevad. Stan otsustab, et ainuke viis politsei käest pääseda on mask pähe panna. Ta muutub taaskord «Suur Peaks» ning tapab põgenemise ajal 11 politseinikku. Ta naaseb «Suur Peana» koju ja võtab maski ära. Kuid sel hetkel tulistab Kathy teda selga ja tapab ta, sest naine tabas ära, et Stan on «Suur Pea», kes linnas pahandusi korda saatnud.

Kathy viib maski leitnant Kellawayle hoiule. Kellaway, kes vaevleb tööl hiljutiste «Suur Pea» mõrvade ning linnas tegutsevate kriminaalühenduste poolt sooritatud tegude pärast, otsustab Kathy hoiatusi maski ohtlikusest eirata ning paneb maski ette. «Suur Peana» hakkab Kellaway linnas ringi müttama ja likvideerima kriminaalühenduste juhte, kes on teda tema karjääril vaevanud.

Leitnant Mitch Kellaway filmis «Roheline mask».

FOTO: The Mask Wiki

Linnaelanikud, kes ei tea maski maagilistest võimetest midagi, arvavad, et Kellaway «Suur Pea» on sama mõrvar, kes enne, kuid kelle ohvrid on nüüd kõrge kaliibriga kurijategijad. Vaatamata Kellaway headele kavatsustele muutub tema käitumine maski kandes aina vägivaldsemaks.

«Suur Pea» kohtab ühel hetkel Walterit, hiiglasuurt organiseeritud kuritegevuse mustatöötegijat, kes kunagi ei räägi, kuid, kes on «Suur Pea» oma ülemuste tapmise eest sihtmärgiks võtnud. Walter ei näita kunagi valu välja ning on ainuke, kes suudab «Suur Peale» mingilgi moel liiga teha.

«Suur Pea»

FOTO: Imgur

Samal ajal kui Kellaway «Suur Peana» Walteriga võitleb muutub ta ka politsei poolt tagaotsitavaks. «Suur Pea» aga saab politsei eest põgenema ning otsib üles allesjäänud maffiabossid. Kui Kellaway partner üritab «Suur Pead» peatada, siis enesekaitse käigus maski kandev politseinik peaaegu tapab oma sõbra ja kolleegi. Kellaway taipab, millega ta on hakkama saanud, ja põgeneb. Ta võtab maski ära, matab selle maja taha tsemendi sisse ja vannub seda mitte kunagi enam kanda.

Kuni filmini viidati rohelist maski kandnud tegelasele kui «Suur Peale», kuid filmi pealkirjast inspireerituna kutsustakse seda tegelast ja sarju just Maskiks.

Eelnevalt mainitud stseen, kus Stanley Ipkiss põgenemise käigus tapab 11 politseinikku, on filmis hoopis humoorikamalt lahendatud. Mask kedagi ei tapa, vaid paneb teda tagaajavad politseid tantsima.

Tagasi üles