Nädala näitleja: 10 fakti «Kapten Marveli» kangelanna Brie Larsoni kohta, mida filmifänn peab teadma

Brie Larson «Kapten Marveli» USA esilinastusel Los Angeleses 4. märtsil 2019

FOTO: ROBYN BECK / AFP

Eilsest kinodes jooksva koomiksifilmi «Kapten Marvel» staar on 29-aastane näitlejanna Brie Larson. Oma noore elu kohta on Larson suutnud Hollywoodis kanda kinnitada mitte vaid ekraanitalendi, vaid ka aktivisti ja arvamusliidrina. Siin on 10 fakti selle silmapaistva naise kohta, mida kinofänn kindlasti teada võiks!

1. Tema kodanikunimi on Brianne Sidonie Desaulniers ning ta on sündinud 1. oktoobril 1989 Sacramentos, Californias. 

2. Brie Larson ei käinud lapsena koolis, vaid oli peamiselt koduõppel. Ta alustas näitlejaks tudeerimisega juba 6-aastaselt, olles kõigi aegade noorim õpilane, kes võeti vastu San Franciscos asuvasse Ameerika teatrikonservatooriumisse.

3. Tema debüüt näitlejana oli aastal 1998 Jay Leno juhitud «The Tonight Show's», kus ta mängis paroodiareklaamis last, kes maanteelt leitud loomalaibast pirukat küpsetab.

4. Lisaks näitlemisele suuremalt jaolt erinevates telesarjades tegeles Larson teismelisena paralleelselt ka muusikakarjääri vormimisega. Muusika hakkas teda huvitama 11-aastaselt, mil ta hakkas laule kirjutama ning õppis kitarri mängima. Tal ilmus paar päris edukat singlit ning koguni album aastal 2005. Kuigi tema näitlejakarjäär sai samal ajal mitmeid tagasilööke, otsustas Larson siiski ka muusika sinnapaika jätta, kuna kasumihimused plaadifirma töösturid tahtsid talle laule ette anda, kontsad alla suruda ja temast popiprintsessi kujundada, tema aga tahtis olla tennistes kitarri mängiv tüdruk, kes kirjutab ise oma muusikat.

5. Olles kogenud oma näitlejateel mõõnaperioode, töötas nooruke näitlejanna ööklubides DJna, et leib lauale tuua. Tema esimene suurem Hollywoodi roll saabus aastal 2012 kinodes enam kui 200 miljonit dollarit teeninud hitt-komöödias «21 Jump Street».

6. Ta on Oscari-võitja. Kuigi «Kapten Marvel» on Brie Larsoni ehk esimene hiiglaslik kassahitiroll, siis on tema näitlejatalent juba ammu teada ning tunnustustki leidnud. Aastal 2015 teenis ta ära oma esimese kuldmehikese ning seda auväärses parima naispeaosalise kategoorias oma läbimurderolli eest filmis «Ruum», milles ta kehastas inimröövi ohvriks langenud ning 7 aastat vangistuses peetud naist. Sama osatäitmine tõi toona 25-aastasele naisele ka Kuldgloobuse ja BAFTA auhinna.

Näitlejad Mark Rylance, Brie Larson, Leonardo DiCaprio ja Alicia Vikander värskelt võidetud Oscaritega 28. veebruaril 2016 

FOTO: MIKE BLAKE / REUTERS

7. Larson pole mitte üksnes andekas näitleja, vaid ka auhinnatud filmistsenarist ja režissöör: tema kaasloodud lühifilm «The Arm» linastus 2012. aastal Sundance'i filmifestivalil ning võitis seal žürii eripreemia humoorika loojutustamise eest.

8. Brie Larson on kirglik soolise võrdse kohtlemise ja seksuaalsete rünnakute ohvrite eest seismise aktivist. Aastal 2008 oli ta üks 300st naisest, kes rajasid palju tähelepanu pälvinud Times' Up liikumise, mille mõte on kaitsta Hollywoodi naisi ahistamise ja diskrimineerimise eest. Sellega seoses tegi Larson enneolematu lükke ning lõi pretsedendi, lisades oma filmide ja pressituuride lepingutele võrdsus-raideri, mis nõuab, et tema projektidesse oleks kaasatud ka naisi ja vähemusi. Selle põhjuseks olevat olnud asjaolu, et Larson oma karjääri jooksul valdavalt alati intervjuusid valgetele meesreporteritele andis ning märkas, et filmivaldkonna kajastajad on valdavalt samuti valged mehed. Aktivism on paraku, nagu ikka, kaasa toonud verbaalset vägivalda meeste poolt – sh negatiivsete kommentaaridega pommitamise filmiportaalides nagu Rotten Tomatoes IMDB.

*Isegi Postimehele saadeti vihje, mille sisuks oli, et «kirjutage kuidas Brie Larson on rassist ja seksist, et ta ei taha et valged mehed tema filmi vaatama läheksid.»

9. Brie Larson treenis «Kapten Marveliks» intensiivselt 9 kuud, et vastu pidada füüsiliselt nõudlikele stseenidele. Enne trenniga alustamist ei olevat ta suutnud korralikult isegi kätekõverdusi teha.

10. Näitlejanna on väga ettevaatlik, mis puudutab tema eraelu ja privaatsust, kuid jagab siiski mõõdukal määral oma tegemisi sotsiaalmeedias. Tema elukaaslaseks on olnud aastast 2013 muusik Alex Greenwald, kellega kihluti aastal 2016. Jaanuarikuus lekkis avalikkuse ette uudis, et kihlus on katkestatud, ent mine tea – küll elu näitab, mis saab, kui Larsonil kiire «Kapten Marveli» promoaeg läbi saab ning tekib aega puhata ja uuesti eraelu elada.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

“Happiness quite unshared can scarcely be called happiness; it has no taste.” #CharlotteBrontë

A post shared by Brie (@brielarson) on

«Kapten Marvel» on järjekorras 21. Marveli film ning koomiksisarja esimene ekraanilugu, mille keskmes naiskangelane. Ühtlasi on see esimene Marveli film, mille üks režissööridest naine (lavastajad Anna Boden ja Ryan Fleck). Brie Larson kehastab filmis peakangelast Kapten Marvelit, kodanikunimega Carol Danvers, kellest saab planeedi tugevaim superkangelane just siis kui teda kõige rohkem vaja ehk galaktilise rassisõja puhkedes. 

Vaata seansside aegu ja osta pilet siit.

Tagasi üles