Vaimulik vembumees Vello Salo valmistub eluloodokis «Igapäevaelu müstika» siit ilmast lahkuma

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

«Vello Salo. Igapäevaelu müstika»

FOTO: Apollo Kino

Südamlik ja humoorikas «Vello Salo. Igapäevaelu müstika» räägib loo ühest vanast ja targast mehest, kes teeb ettevalmistusi sellest maailmast lahkumiseks. See mees on legendaarne Vello Salo, 92-aastane katoliku vaimulik, ajaloolane ja literaat. 

Filmis rullub lahti palju väga isiklikke ja tundlikke küsimusi. Kuidas viimsel tunnil mitte kaotada oma usku? Miks just kõige suuremaid pannakse vaimses maailmas nõnda raskelt proovile? Vello Salo on inimlik vaimulik. Mees, kellel on omad kiiksud ja vigurid, elukogemust ja avarat vaimu, tarkust, mida ta on kogunud ja hoidnud, meie aega välja vedanud.

Pärast Eestist lahkumist 1944. aastal rändas Salo läbi terve maailma: oli sõdurina Soomes ja aednikuna Roomas, õppis Šveitsis ja Hollandis matemaatikat ja füüsikat ning Itaalias teoloogiat, Saksamaal pühitseti aga preestriks. Nii on ta õpetanud ja töötanud Itaalias, Iisraelis, Iraagis, Jordaanias, Kanadas, Rootsis ja mujalgi. Alates 1993. aastast on Salo tagasi Eestis, katoliku preestriks Pirita kloostris. Inimese vaimuelu tippvorm saabub ikka alles vanemas eas. Nii mõnedki olulised küsimused saavad selgeks, läbi valu ja vaeva, alles päris viimases peatükis. Olgu see rõõmuks ja lohutuseks meile kõigile.

«Vello Salo on ikka rõhutanud, et kuigi kehalt jääme me kõik aastatega nõrgemaks, siis vaimus võime kasvada piiritult. Vaimumaailmas on kõik teistmoodi – mida vanem, seda parem, mida vanem, seda targem. See on ju väga lohutav tõdemus – vaimus saame alati kasvada lõpmatult. Ja siin on isa Vello Salo – preester ja trikster, Eesti erudiit ja vembumees meile suureks eeskujuks. Samas ei lähe asi ka ülemäära roosamannaks, sest elu viimane peatükk toob ikka palju huvitavaid küsimusi - kuidas viimsel tunnil mitte kaotada oma usku. Isegi näiteks kui oled juhtumisi preester. Ja kuidas meie, kõik teised inimesed, siin maailmas saame oma isikliku surmaga hakkama. Põnev, kas pole?» räägib filmi peategelase kohta režissöör Jaan Tootsen.

Kirjanik Peeter Sauter on kirjutanud järgnevalt: «Salo ja Tootseni tandem näitab meile dogmavaba ristiusku, mis baseerub humanismil, millele lisandub annus nõutust ja vembumehelikkust. Kus ennast ei taandata, jäädakse iseendaks koos oma viguritega. Olles mänglev ja samas lihtne. Film ongi kahe malbe mehe väike puntratants läbi suure armastuse.»

Apollo Kinodes alates 14. septembrist 2018. Vaata seansside aegu ja osta pilet siit. 
 

Tagasi üles